מתי יש צורך באיטום במהלך שיפוץ?

מתי יש צורך באיטום במהלך שיפוץ? 3 כללי ברזל

לפני שיפוץ – ובמיוחד בשיפוץ בתים פרטיים – חובה להקדיש תשומת לב לנושאים רבים. אחד מהם הוא האיטום, והסיבה לכך היא כמובן הנזקים החמורים במיוחד שעלולים להיגרם עקב נזילת מים בגלל כשל כזה או אחר במבנה. רטיבות לא רצויה מובילה גם למפגעים אסתטיים (שבאופן טבעי יתבלטו לעין במידה משמעותית אחרי שיפוץ, ויגרמו לעוגמת נפש מרובה במיוחד אחרי שהושקעו משאבים רבים בהפיכת הדירה למרשימה), גם לנזקים לרכוש (אחרי שכבר שולם סכום גבוה על השיפוץ) ובחלק מהמקרים גם לפגיעה בבריאות (בגלל שעובש הוא גורם סיכון מובהק למחלות בדרכי הנשימה ואפילו לסוגים שונים של סרטן).

במיוחד חשוב לבצע איטום אפקטיבי במקרים הבאים:

  1. כשמופיעה רטיבות קפילרית

רטיבות קפילרית היא תופעה שבה המים מטפסים כלפי מעלה לאורך קיר. התכונה הזו של המים לנוע לאורך נימים דקים גם כלפי מעלה באה לידי ביטוי כשיש ליקויים באיטום ולכן חשוב לתקן אותם. במקרים מסוימים מגיעים המים גם לגובה של קרוב למטר, וכמובן שגם כשהם מטפסים לגובה יחסית “נמוך” זוהי תופעה שמחייבת התייחסות מקצועית, ובפרט במסגרת שיפוצים.

בדרך כלל הרטיבות הקפילרית היא תוצאה של רטיבות מתחת לחיפוי הרצפה או אפילו מתחת לפני הקרקע. יצירת חציצה מתאימה או הוספת חומרים ייעודיים למניעת ספיגת מים אל הבטון או אל שכבת הטיח היא הפתרון המומלץ.

  1. כשיש קירות ועמודי בטון שזקוקים לשיקום

בית שהתשתיות בו פגומות באופן ניכר לעין ואפילו מסוכן זקוק לשיפוץ מידי ויסודי – כזה שמספק מענה לשורש הבעיה.

כך לדוגמה בבניינים ישנים אפשר לראות קירות ועמודים שמתחילים להתפורר, בעיקר עקב חשיפה רבת שנים ללחות, גשם ומים. שיקום הבטון כולל מספר שלבים וחשוב להפקיד מלאכה זו אך ורק בידי קבלן שיפוצים מנוסה מאוד. בשלב הראשון יקולפו השכבות החיצוניות, עד שמגיעים למשטח שהוא גם נקי וגם יציב. לאחר מכן נדרשת חשיפה של הברזל, כדי להגיע לשכבה תקינה לחלוטין. אחרי ניקוי הברזל וייבושו יש למרוח עליו חומר נגד קורוזיה, ובשלב הבא אפשר לשקם את הקיר או העמוד. במקביל חשוב לספק הגנה אפקטיבית מפני גשם ולחות כך שהבעיה לא תחזור על עצמה – ולשם כך נדרשים באופן טבעי שירותיהם של מומחים לאיטום.

  1. צנרת חודרת

צנרת חודרת היא צנרת שמעבירה מים אל תוך המבנה, ולכן היא מהווה נקודת תורפה מבחינת האיטום. במיוחד כך הדבר אם אנשי מקצוע שונים שמבצעים על הגג עבודות חיוניות (שקשורות לדוד השמש, למתקני מיזוג אוויר ועוד) לא נזהרים ופוגעים באיטום.

בהתאם כשמחליטים לשדרג את הנכס, השלב הראשון הוא להזמין שיפוץ מפורטל המשפצים בישראל כדי להבטיח עבודות ברמה גבוהה, והשלב השני הוא להזמין גם מומחים לאיטום שינצלו את הפתרונות החדשניים להגנה על מערכות איטום של צנרות חודרות כדי למנוע נזקים עתידיים.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

מאמרים נוספים

איטום
מידע מקצועי
איך עושים איטום בהזרקה?

כל עבודות האיטום כבודם במקומם מונח, אבל יש עבודה אחת העולה על כולן – הן מבחינת רמת המקצועיות הנדרשת לביצועה והן מבחינת הציוד הדרוש –

יועץ איטום ובידוד
מידע מקצועי
איטום רצפת מרתף

לאיטום מרתף יש משמעות סופר חשובה. זה הרבה יותר מנזק לקירות. נזילות מים במיוחד במרתף הבית הן פוטינציאל אדיר לאסון נורא. השילוב בין מים וחשמל

איטום גגות- הכן ביתך לחורף
מידע מקצועי
מה כדאי לדעת על נזקי מים?

רטיבות זה אף פעם לא נעים, הסימנים על הקיר העובש לא נעימים בכלל. ישראלים רבים לא מודעים לעובדה כי רטיבות היא הרבה יותר מסימן על

צרו איתנו קשר ונחזור אליכם בהקדם!