מהו שיקום בטון?

כשמדברים על שיקום בטון, ניתן לראות בניינים רבים בעיר ובארץ בכלל הנמצאים בתהליך של שיקום וחיזוק. לעתים רחוקות אלה הם בתים שניזוקו בשריפה או בהצפה, או פגיעת רקטה כשמדובר בערים בדרום הארץ. ברוב המקרים מדובר בבתים ישנים ומתפוררים אשר זקוקים לחיזוק ושיקום יסודות וקירות המבנה. שאחרת עלולים לסכן את דיירי הבניין והעירייה עלולה להוציא בגינם צו מבנה מסוכן.

לעתים נדירות יותר ניתן לראות עבודות של שימור בתים, כאשר מדובר במבנה בן עשרות עד מאות שנים המצריך התייחסות מיוחדת לשימור ושחזור החזות המקורית שלו וכן עליו לעמוד בתקני בנייה עדכניים כולל שיקום מערכות הקונסטרוקציה של המבנה. 

עבודות שיקום כוללות בין היתר: שיקום וחיזוק קורות ועמודים קונסטרוקטיביים, הגדלת עומסים והוספת אלמנטים נוספים המחזקים את המבנה. במקרה של מבנים לשימור, כדאי להשקיע מחשבה ותשומת לב וחשוב מאוד לבחור בחברת שימור מבנים מקצועית ומוכרת אשר עובדת עם מהנדס המתמחה בשימור מבנים והמבטיחה עבודת חיזוק ושימור יעילה ומקצועית במינימום נזק למבנה.

שיקום בטון
שיקום מבנים, שיקום בטון

איך מתבצע שיקום בטון?

התופעה המצביעה על מבנה מסוכן, נראית לעין בלתי מזוינת כהתפוררות הקירות החיצוניים בבניין. 

התפוררות הבטון וחשיפת עמודי הברזל שבתוכו אופיינית למבנים ישנים וותיקים וגם למבנים הבנויים ליד הים, ליד בריכות ואף אופיינית למגדלי מים העשויים בטון. נוכל לראות התפוררות הבטון בקירות מבנים אלה, הנגרמים עקב חשיפת הבטון לאורך שנים לרוח ל גשם וללחות הגורמת לקורוזיה פעילה. 

קירות בטון הדורשים שיקום בטון, דורשים עבודה מורכבת ומקצועית, אשר תבטיח אחריות עם טיפול נכון ואיכותי בכדי שהבטון לא יזדקק לשיקום נוסף לאורך השנים הקרובות.

מהם השלבים בעבודת שיקום בטון?

עבודת שיקום בטון מתבצעת במספר שלבים. תחילתה  של העבודה היא הכנת השטח באמצעות קילוף הטיח המתפורר ומתקלף וגם שבירת חלקי הבטון הרופף. באמצעות פטישון ושימוש בכלי חציבה מתאימים. קילוף קירות הבטון נמשך עד לקבלת שטח בטון נקי ויציב.

לאחר קילוף הבטון, מגיע שלב חשיפת הברזל הפגוע מכל צדדיו וגם לאורך המוט, עד שמגיעים לברזל בריא ואיכותי. את ניקוי הברזל הפגוע, מבצעים על ידי מברשת ברזל המולבשת על דיסק או במברשת פלדה להסרת חלקי חלודה רופפים. שלב הניקוי מסתיים עם שטיפת השטח שנחשף על ידי לחץ מים. בשלב השלישי לאחר שהברזל נקי ויבש מורחים עליו חומר אנטי קורוזיבי שהוא חומר מונע חלודה. לאחר מכן מגיע שלב יישום חומר התיקון הנמרח על שברי הבטון החשוף וגם על הברזל, בשכבות ובתהליכים המדויקים על פי הוראות היצרן. 

ניתן לבצע שיקום על ידי מגוון רחב של חמרים, על פי הצורך והתנאים בשטח ועל פי הוראות המהנדס אם קיימות כאלו.

בכדי להבטיח את שיקום חיזוק ובעת הצורך שימור המבנה, וכדי להבטיח עבודת שיקום בטון איכותית למבנה הדורש שיקום. מומלץ וכדאי לבחור בחברת שיקום מבנים ידועה ומוכרת אשר תבטיח לכם עבודה מקצועית ושימוש בחמרים איכותיים שיהיו עמידים לאורך זמן וכן יעשו את העבודה במהירות ויעילות לשביעות רצונכם.

יתרונותיה של חברה מקצועית לביצוע שיקום בטון

חברה מקצועית עם וותק בשיקום מבנים, היא בעלת ניסיון בתחום הנדסת קונסטרוקציה וכן ביצוע בדיקות לזיהוי רכיבים קונסטרוקטיביים במבנים. אלה הם כלים חשובים למציאת פתרונות תוך התחשבות בצרכי הפרויקט המיוחדים. 

ביחד עם יכולות ניתוח הנדסי, ביחד עם יכולות תכנון גבוהות, וביחד עם יכולות של גמישות ויצירתיות הנדרשים בעת הצורך בהתמודדות עם בעיות הדורשות פתרונות יחודים, תוכלו להבטיח חיסכון משמעותי בעלויות עם חברה מקצועית לשיקום מבנים.

ראו מידע אודות: צילום תרמי | יועץ איטום | איתור נזילות במצלמה טרמית | איטום גגות

חזרה אל אדלר איטום מבנים

שיקום בטון ללקוחותינו

צרו איתנו קשר ונחזור אליכם בהקדם!
שאלות נפוצות:

שיקום בטון הוא בעצם תהליך הבראה לבטון פגוע, כלומר, בטון שעבר עליו זמן ובלאי של שנים ו/או בטון חדש אשר לא נעשה כראוי והופיעו בו פגמים, לעיתים מבצעים עליו שיקום בטון. שיקום הבטון הוא חלק מהשאיפה שלנו לבטון תקין ותיקני במיוחד לאור העובדה שלעיתים הוא המרכיב העיקרי בשלד הבניין.

עלות של שיקום בטון משתנה מפרויקט לפרויקט ומורכבת מהרבה מאפיינים כגון: היקף העבודה, חומרים לשימוש, מצב הבטון אותו אנו ניגשים לשקם ובהינתן מפרט לשיקום ע"י מהנדס קונסטרוקטור. גם בנושא עלות שיקום בטון, ישנה מידה רבה של מאפיינים המשפיעים על המחיר וחשוב לזכור שוב, "כל מקרה לגופו" ועלות שיקום בטון עלולה להשתנות מפרויקט לפרויקט.

שיקום בטון צריך כאשר הבטון פגוע. בטון פגוע, זה בטון שאינו תקין ואינו תיקני, וע"י שיקום בטון כזה או אחר ניתן "להבריא" אותו, לחזק אותו, ולמנוע תופעות לא רצויות בהמשך דרכו, למנוע ולעכב בלאי, לחזק ולאחות אותו, וע"י כך לשמר אותו במצב יציב. ולגבי מתי צריך שיקום בטון? הייתי אומר בהחלט בהקדם האפשרי, כשמזהים את הבעייה כשהיא עוד קטנה ועוד לא פיתחה בלאי נרחבות.