איטום שלילי

אפשרויות הבחירה מי יעשה את עבודת האיטום מצומצמות…

הסיבה פשוטה: יש בארץ מעט מאד קבלנים שיודעים ומחזיקים בציוד לצורך ביצוע עבודות איטום שלילי (המכונה גם איטום בהזרקה). מכאן ברור עד כמה התחום הזה מורכב, דורש הכשרה, ידע, מקצוענות, ציוד מתאים וניסיון מעשי ביישום תחום שנקרא: איטום שלילי חומרים מתקדמים. מהות עבודת האיטום השלילי היא למלא חומרי איטום נוזליים לתוך חללים וסדקים שנוצרו ביציקת הבטון ואשר נתמלאו במים.

המיוחד והמורכב בעבודות איטום שלילי

בראש וראשונה הם תנאי השטח. מרתפים, מקלטים, חניונים, פירי מעליות הם החלק התת קרקעי של המבנה. לכן, ברוב המוחלט של המקרים איטום שלילי בהזרקה מתבצע מתוך חלל החדר אל חוץ המבנה. היוצא מן הכלל במקרה זה הוא איטום שלילי לתקרה שמתבצע דרך התקרה הפנימית כלפי חוץ במצבים בהם לא ניתן להגיע לרצפה או לגג שמעל.

הגורם השני שמייחד עבודות איטום שלילי (במרתפים לדוגמא) הוא גורם המקצוענות מאחר ונדרשות כאן תכונות בסיס הבאות:

איתור מוקדי הרטיבות

לשם כך נדרשת מצלמה תרמית במסוגלת להצביע על מוקד הרטיבות בדיוק של ס"מ בודד. ללא מצלמה זו החיפוש אחר הגורם לנזילה הוא כמו גישוש בחשיכה. זהו ציוד שעולה אלפי ואף עשרות אלפי שקלים ולכן רק לבודדים יש אותו.

ציוד איטום משוכלל

נמשיך עם איטום מרתף כדוגמא מייצגת. איטום הקיר (מהפנים כלפי חוץ), דורש ציוד מתקדם, חדשני ויקר שרק למעטים יש. מדובר מדחסים חשמליים שדוחפים בלחץ את חומרי האיטום דרך מתאמים מיוחדים עם פיית הזרקה המכוונת אל מוקד הרטיבות.

ניסיון ביישום חומרי איטום

עולם האיטום עשה כברת דרך ארוכה מאז השימוש הכמעט אולטימטיבי בזפת ומוצריה. כיום יש מניפה רחבה של חומרי איטום מתקדמים ולכן נדרשת כאן גם היכרות מעמיקה ובעיקר ניסיון ביישום חומרים מיוחדים אלה.

אמרנו שמספר המבינים באיטום שלילי מצומצם?

הנה הצד החיובי של העניין:

אמנם יש מעט מאד קבלני איטום בעלי ניסיון בעבודות איטום בהזרקה. מספר זה מצמצם את אפשרויות הבחירה שלך אבל לפחות הגעת אל הבכיר שבהם. המשפט האחרון לא נאמר ממקום של שחצנות. ממש לא. היתרונות הבאים והבלעדיים לנו ימלאו את המילים בתוכן:

הכשרה וידע –  עמית אדלר, הבעלים ומנהל החברה הוא היחיד שעבר כל כך הרבה הכשרות בארץ ובעולם: הנדסאי בניין, מורשה מכון התקנים לאיטום, בעל התמחות בחומרים מיוחדים, בוגר השתלמויות וקורסי התמחות מקצועית באיטום בגרמניה ובבלגיה ומומחה טכנולוגיית איטום בהזרקה.

דיוק ודייקנות – תכונה חשובה שבאה לידי ביטוי בכל מובן ואופן:

שעה זו שעה – הקפדה על דיוק בלוחות זמנים הן בהגעה לעבודה בזמן שסוכם והן בביצוע רציף של העבודה עד לסיומה. מילה זו מילה – מה שסיכמנו זה מה שיהיה וכל מה שהבטחנו לבצע יבוצע ואף יותר. מילימטר זה מילימטר – מהתכונות החשובות ביותר בכל סוגי עבודות האיטום. פספוס של מילימטר יכול להיות הפתח להמשך מופע הרטיבות.

בקרת איכות ואחריות – כל פרויקט כולל גם ביטוח מקצועי שמבטיח כיסוי מלא לכל נזק אם חלילה יחול כזה. בנוסף, כחלק מהליך בקרת האיכות המחמירה – כל שלב מתועד ומצולם. כך שבאפשרותך לראות לפרטי פרטים את נזקי הרטיבות והלחות, כל שלב בתהליך העבודה, את בדיקות התקינות ואת התוצאה הסופית

לביצוע עבודות איטום שלילי ולאיתור נזילות במצלמה תרמית,

כל שעליך לעשות הוא להתקשר למומחה האיטום עמית אדלר

054-8994149

או להשאיר פרטים ואני אחזור אליך בהקדם

adler.itum@gmail.com

איטום שלילי אדלר איטום

איטום שלילי תת קרקרעי – איטום מרתף

ביצוע איטום שלילי משמעו ביצוע איטום פנימי של מבנה אשר לא ניתן לאטום מבחוץ וזאת עקב חוסר גישה. כלומר יהיה מדובר בביצוע איטום מבנים תת קרקעיים כמו מרתפים או מקלטים, כאלה שהדרך היחידה לאטום אותם היא פנימית. בעזרת שימוש בחומרי איטום מתקדמים אשר קיימים היום בשוק ניתן לבצע עבודות כאלו בצורה מוצלחת במיוחד ולהבטיח שעבודות האיטום ישיגו את התוצאה הרצויה.

איטום שלילי – חומרי איטום שונים לחלוטין

בעת שמדובר בביצוע איטום שלילי יהיה צורך לעשות שימוש בחומרי איטום מרתף שונים וזאת ביחס לביצוע של איטום רגיל. לפיכך יהיה מומלץ לכם לקחת זאת בחשבון ולוודא כי אתם מקבלים החלטה נכונה בעניין. כל אחד מכם שידע לעשות זאת יוכל לראות כי הדבר יאפשר לו להיות בטוח כי האיטום עצמו מבוצע בצורה מוצלחת וכך לא תצטרכו לחשוש בכל הנוגע לרמת האפקטיביות שלו. הרי יש היום חומרי איטום מרתף פנימי בשוק אשר נחשבים למאוד עמידים וחזקים ואלו יוכלו להבטיח לכם תוצאות ארוכות טווח.

פנו אל חברה מומחית של איטום מרתף

ביצוע של איטום שלילי זהו דבר שצריך להיות מומחה בו וזאת אם ישנו רצון להבטיח שהוא יבוצע בצורה מקצועית לחלוטין. לפיכך נמליץ לכל אחד מכם לקחת זאת לתשומת הלב ולוודא כי אתם פונים אך ורק אל חברת איטום אשר מתמחה בביצוע עבודות מסוג זה. כך בעצם תוכלו להיות בטוחים כי העבודה תבוצע באופן הרצוי וזאת ללא שום ספק בכלל. כמו כן, יהיה ניתן למצוא היום חברות רבות אשר יציעו לכם מענה מקצועי ומדויק בכל הנוגע לכך. רק תצטרכו לוודא כי אינכם מחכים עם הבחירה יתר על המידה. פשוט בחרו בנו, אנו נספק אתכם ובכל המובנים!

אדלר איטום – כל עבודות האיטום במקום אחד

אנו בחברת אדלר שיקום מבנים איטום נוכל לסייע לכם עם ביצוע כל עבודות האיטום! אנו מומחים בביצוע עבודות מסוגים שונים ונשמח להציע לכם ליהנות מן המומחיות הרבה שלנו בתחום. בעזרתנו תוכלו ליהנות מעבודות איטום מרתף אשר יבוצעו בצורה מוצלחת למדי וכזו אשר תספק אתכם ובמאת האחוזים. לפיכך נמליץ לכם ליצור עמנו קשר בהקדם וזאת על מנת שנוכל להתחיל לסייע לכם וכבר בזמן הקרוב. כל אחד מכם שיבחר בנו ללא ספק יהיה מרוצה לחלוטין וזאת מכיוון שאנו נעזרים בחומרי האיטום הטובים ביותר שקיימים היום בשוק. זאת בוודאות.

איטום שכזה נקרא כך משום שהוא מציין פעולת איטום הפוכה. בדרך כלל איטום מתבצע מבחוץ ואיטום שלילי מתבצע מבפנים. זה קורה כאשר לא ניתן לאטום את הצד החיצוני במבנים וחללים כמו: מבנה תת קרקעי, פיר מעלית, מקלטים, מרתפים ועוד. במצב הזה לחץ המים פועל הפוך ויוצר לחץ לנתק חומרים מהתשתית שלהם ולכן איטום שלילי עושים עם חומרי איטום העמידים בלחץ מים שלילי.

חומרי האיטום המתאימים לכך הם מלטים מהירי התקשות, פוליאוריטן נוזלי בהזרקה, צמנטים הידראוליים, חומרי אטימה גבישיים,  חומרים אפוקסיים ועוד.

לחץ המים הפועל מאחורי חומרי האיטום הנ"ל הוא זה שטבע את המונח איטום שלילי. לפיכך מערכת איטום רגילה, חיצונית מכונה איטום חיובי כי לחץ המים פועל על חומרי האיטום ולא מאחוריהם.

חומרי איטום שלילי 

נהוג להשתמש לצורך איטום בחומרי אטימה הידראוליים וצמנטים לעומת חומרי איטום חיובי הכוללות חומרי אטימה על בסיס ביטומני. אלה יוצרות ממברנה ועוטפות את הקירות החיצוניים של המבנה.

במקרים רבים יש צורך לטפל במוקדים בעייתיים באמצעות מערכות איטום וחומרים מיוחדים עבור עבודות שיקום, כמו הזרקת פוליאוריטן ואפוקסי לתוך יציקות או סדקים, או החדרת חומרי אטימה גבישים לעומק יציקות ועוד. 

איטום שלילי נעשה לרוב כאשר מתגלים כשלים במערכת האיטום החיצונית של מבנים תת קרקעיים ועוד. הוא אף פעם לא יתבצע במערכת איטום חיצונית, שכן זו חייבת תמיד להתבצע מבחוץ. רק במקרים של ליקויים וחוסר יכולת לאטום את המעטפת החיצונית מתבצע איטום .

איטום זה דורש מיומנות גבוהה ובעיקר הקפדה לפרטי פרטים גם בעבודות ההכנה. כל מחדל עלול לגרום למבנה לקרוס וכיוון שאיטום שלילי מחייב פירוק וחידוש תשתיות כמו ריצוף, טיח ועוד, העלות היא בדרך כלל גבוהה והעבודה חייבת להיות מדויקת ומוקפדת בלי שום קיצורי דרך. בנוסף יש להתאים את חומרי האיטום לצרכים והבעיות במקום.

איטום מרתף – ההכנה הוא שלב חשוב מאוד

עבודות ההכנה חשובות מאוד לפני ביצוע איטום מרתף. הנחת הביצוע צריכה להיות כי המבנה צריך להיות אטום לחלוטין. עבודות ההכנה חייבות להתבצע עפ"י הוראות ביצוע כתובות ומתוכננות מראש. אין לדלג או לפסוח על שלבים בתהליך ההכנה, שכן כשלים שלהם הם הגורם העיקרי לכישלון של איטום מסוג זה. לעתים זה יהיה כשל בחיבור בין בטון חדש לישן, שימוש בחומרים לא מתאימים ועוד. 

בעבודות שיקום לבטון, יש צורך בשימוש עם חומרים מיוחדים אשר יכולים להיצמד לתשתית הקיימת ולא מתכווצים כאשר הם מתקשים. יש להשתמש בחומרי שיקום המתרחבים בעת תהליך ההתקשות, מה שמבטיח אחיזה איתנה אל התשתית. ביצוע כזה מונע סדקים, מבטיח אטימה הרמטית ויציבות וחוזק גדולים.

שלבים לפני איטום שלילי

כדי לבצע איטום , חשוב לקלף את שכבות הטיח אם קיימות, עד לחשיפת הבטון. על הקירות אסור שיהיו שרידי טיח או טיט. אם מרימים את הריצוף יש להרים גם את המילוי ואת שאריות הטיט שנדבקו לרצפה. בנוסף יש להוריד חלקי בטון רופפים אם קיימים על הרצפה והקירות עם דיסק מתאים או פטישון חשמלי. מהרצפה יש להסיר שכבות מי מלט אם נוצרו אחרי היציקה.

אם נחשפו ברזלים חלודים או סימני חלודה על הקירות מומלץ לסתת לעומקם, סביבם ומאחוריהם, וכן להסיר את כל החלודה מכל הברזלים הקיימים. מומלץ לבצע תיקוני בטון במקומות הנחוצים על הרמפה ובקירות וכן למרוח שכבה צמנטית בשיטה של רטוב על רטוב, וגם בשיקום לבטון.

הקפדה על ההוראות תבטיח איטום יציב וחזק לאורך זמן.

ראו גם: איתור נזילות מים | יועץ איטום איתור נזילות במצלמה טרמית | מומחה איטום איטום מאגרי מים

איטום שלילי – איך זה מתבצע ?

איטום שלילי – כשאנו שומעים את המושג איטום עולה בדמיון מיד תמונה אנשי איטום המיישמים חומרים שונים על גגות או קירות חיצוניים של מבנים. האמת היא שהשם המדויק שלפעולה שהם עושים הוא איטום חיובי. כל עבודת איטום המבוצעת על המעטפת החיצונית של במבנה נקראת איטום חיובי, ומטרתה היא למנוע חדירת מים מן החוץ אל המבנה. 

מה זה איטום שלילי?

כל אזור במבנה שאין אליו גישה מבחוץ מחייב איטום של הדפנות הפנימיים שלו, ופעולת איטום זו נקראת איטום שלילי. באופן טבעי איטום מרתף או מקלט יבוצעו בשיטת איטום שלילי אבל גם פיר מעלית וכל מבנה תת קרקעי אחר יאטם בשיטה זו. המושג איטום שלילי בעצם מכוון לכך שלחץ המים הפועל במקומות כאלה הוא לחץ שלילי. לחץ המים הפועל על חומרי איטום המיושמים על המעטפת החיצונית של המבנה נקרא לחץ חיובי כי הוא פועל על חומרי האיטום. במקרה של איטום המבוצע על הקירות הפנימיים, פועל לחץ המים מאחורי חומרי האיטום, ולכן נקרא לחץ שלילי. באיטום חיובי חומר האיטום מיושם בין המים לבין תשתיות המבנה בעוד שבמקרה של איטום שלילי המים עוברים ראשית דרך תשתית המבנה, קירות בטון למשל, ורק אחר כך מגיעים לחומרי האיטום. תופעה זו יוצרת סכנה שלחץ המים ינתק את חומרי האיטום מתשתית המבנה וייווצרו חדירות מים.

בגלל סכנה זו נדרשת מיומנות גבוהה במיוחד בעבודות איטום שלילי, וגם אופי החומרים שמשתמשים בהם שונה לחלוטין מאלה שבשימוש מערכות איטום חיובי. חומרי האיטום המתאימים שיטת איטום שלילי הם מלטים מהירי התקשות, פוליאוריטן נוזלי בהזרקה, צמנטים הידראוליים, חומרי אטימה גבישיים,  חומרים אפוקסיים ועוד, בעוד שבשיטת איטום חיובי משתמשים בחומרים על בסיס ביטומני שאחרי יישומם מייצרים מעין עטיפה חיצונית של האזור שנמרחו עליו.

איטום מרתף  

כאמור, נדרשת מיומנות גבוהה במיוחד בעבודות איטום שלילי כמו לדוגמא איטום מרתף. משימת איטום מרתף דורשת תכנון קפדני של שלבי הביצוע והצמדות מדוקדקת לתוכנית שהוגדרה. 

השלב הכי משמעותי בפרויקט איטום מרתף היא עבודת ההכנה. יש צורך לקלף מהמעטפת הפנימית של המרתף את כל הטיח, לפרק את הריצוף או כל תשתית אחרת שמהווה רצפה למרתף, לטפל בחלודה על ברזלים שנחשפו ולבצע תיקוני בטון במקרה הצורך. חשוב מאוד, בתיקוני בטון, להשתמש שמתרחבים לאחר התקשותם, דבר שיעזור לאטימה טובה יותר של הפצעים בבטון.

רק לאחר שכל דפנות המרתף נקיים באופן מוחלט משאריות של חומרים כמו טיח, בטון, חלודה וכל פסולת אחרת, ניתן לבצע את יישום חומרי האיטום בהתאם למפרט שנקבע.

איטום שלילי. אפשרויות הבחירה מי  יעשה את עבודת האיטום מצומצמות..

הסיבה פשוטה: יש בארץ מעט מאד קבלנים שיודעים ומחזיקים בציוד לצורך ביצוע עבודות איטום שלילי (המכונה גם איטום בהזרקה). מכאן ברור עד כמה התחום הזה מורכב, דורש הכשרה, ידע, מקצוענות, ציוד מתאים וניסיון מעשי ביישום תחום שנקרא: איטום שלילי חומרים מתקדמים. מהות עבודת האיטום השלילי היא למלא חומרי איטום נוזליים לתוך חללים וסדקים שנוצרו ביציקת הבטון ואשר נתמלאו במים. 

המיוחד והמורכב בעבודות איטום שלילי

בראש וראשונה הם תנאי השטח. מרתפים, מקלטים, חניונים, פירי מעליות הם החלק התת קרקעי של המבנה. לכן, ברוב המוחלט של המקרים איטום שלילי בהזרקה מתבצע מתוך חלל החדר אל חוץ המבנה. היוצא מן הכלל במקרה זה הוא איטום שלילי לתקרה שמתבצע דרך התקרה הפנימית כלפי חוץ במצבים בהם לא ניתן להגיע לרצפה או לגג שמעל.

הגורם השני שמייחד עבודות איטום שלילי (במרתפים לדוגמא) הוא גורם המקצוענות מאחר ונדרשות כאן תכונות בסיס הבאות:

איטום שלילי – איתור מוקדי הרטיבות

לשם כך נדרשת מצלמה תרמית במסוגלת להצביע על מוקד הרטיבות בדיוק של ס"מ בודד. ללא מצלמה זו החיפוש אחר הגורם לנזילה הוא כמו גישוש בחשיכה. זהו ציוד שעולה אלפי ואף עשרות אלפי שקלים ולכן רק לבודדים יש אותו. 

איטום שלילי – ציוד משוכלל 

נמשיך עם איטום מרתף כדוגמא מייצגת. איטום הקיר (מהפנים כלפי חוץ), דורש ציוד מתקדם, חדשני ויקר שרק למעטים יש. מדובר מדחסים חשמליים שדוחפים בלחץ את חומרי האיטום דרך מתאמים מיוחדים עם פיית הזרקה המכוונת אל מוקד הרטיבות. 

ניסיון ביישום חומרי איטום 

עולם האיטום עשה כברת דרך ארוכה מאז השימוש הכמעט אולטימטיבי בזפת ומוצריה. כיום יש מניפה רחבה של חומרי איטום מתקדמים ולכן נדרשת כאן גם היכרות מעמיקה ובעיקר ניסיון ביישום חומרים מיוחדים אלה. 

אמרנו שמספר המבינים באיטום שלילי מצומצם?

איטום שלילי – הנה הצד החיובי של העניין

אמנם יש מעט מאד קבלני איטום בעלי ניסיון בעבודות איטום בהזרקה. מספר זה מצמצם את אפשרויות הבחירה שלך אבל לפחות הגעת אל הבכיר שבהם. המשפט האחרון לא נאמר ממקום של שחצנות. ממש לא. היתרונות הבאים והבלעדיים לנו ימלאו את המילים בתוכן: 

הכשרה וידע 

  עמית אדלר, הבעלים ומנהל החברה הוא היחיד שעבר כל כך הרבה הכשרות בארץ ובעולם: הנדסאי בניין, מורשה מכון התקנים לאיטום, בעל התמחות בחומרים מיוחדים, בוגר השתלמויות וקורסי התמחות מקצועית באיטום בגרמניה ובבלגיה ומומחה טכנולוגיית איטום בהזרקה

דיוק ודייקנות

 תכונה חשובה שבאה לידי ביטוי בכל מובן ואופן:

שעה זו שעה – הקפדה על דיוק בלוחות זמנים הן בהגעה לעבודה בזמן שסוכם והן בביצוע רציף של העבודה עד לסיומה. מילה זו מילה – מה שסיכמנו זה מה שיהיה וכל מה שהבטחנו לבצע יבוצע ואף יותר. מילימטר זה מילימטר – מהתכונות החשובות ביותר בכל סוגי עבודות האיטום. פספוס של מילימטר יכול להיות הפתח להמשך מופע הרטיבות.

איטום שלילי -בקרת איכות ואחריות

כל פרויקט כולל גם ביטוח מקצועי שמבטיח כיסוי מלא לכל נזק אם חלילה יחול כזה. בנוסף, כחלק מהליך בקרת האיכות המחמירה – כל שלב מתועד ומצולם. כך שבאפשרותך לראות לפרטי פרטים את נזקי הרטיבות, כל שלב בתהליך העבודה, את בדיקות התקינות ואת התוצאה הסופית

שאלות נפוצות:

איטום שלילי במבנים, זה כאשר המים פועלים כנגדך, כלומר, באופן יחסי לאיפה שאת/ה נמצא ביחס למבנה ו/או המים שמנסים לחדור למבנה. לדוגמא: מרתף תת קרקעי שחודרים בו מים מהאדמה שבחוץ, ואנו עומדים בתוך המרתף, נוכל לאטום בטכניקה של איטום שלילי, אנו בתוך המרתף, אוטמים את המים שחודרים כנגדינו.

באיטום שלילי יש לתמחר ולברר עלויות באופן פרטני, מה שנקרא: "כל מקרה לגופו". אך בכל זאת, אם מנסים לברר עלויות, יש לקחת בחשבון מספר פרטים חשובים אשר יכולים בהחלט להשפיע על המחיר, לדוגמא: חשוב שהחברה המבצעת תהיה בעלת תעודת "אוטם מורשה" וביטוח רלוונטי, ושעובדי החברה יהיו עובדים מקצועיים עם ניסיון בתחום, חשוב גם נושא האחריות שהחברה מספקת, ישנם עוד גורמים המשפיעים על העלות של איטום שלילי, אך, בסופו של דבר, אני סבור שיש לבחון את העלות של איטום שלילי ביחס לפתרון אחר אשר מוצע, וכן לשקף ולתרגם את העלות – להצלחה בפרויקט – זה כנראה המחיר הנכון ביותר לאיטום שלילי בפרויקט.

בדרך כלל, צריך איטום שלילי כאשר אנו רוצים לבצע את הפתרון המתבקש באופן המהיר יותר ו/או כאשר החלופה לאיטום חיובי תהיה פחות רלוונטית, לדוגמא: כאשר ישנה חדירת מים למרתף תת קרקעי, יש לשקול את החלופה של איטום חיובי, דבר הכרוך בחפירה מאסיבית מסביב למבנה ולעומקו, דבר הכרוך בימי עבודה ובהרס הגינה מעל, לעומת, איטום שלילי מתוך המרתף, אינו כרוך בחפירה מאסיבית והרס הגינה. כך שניתן לומר שהצורך באיטום שלילי נובע בעצם בבחירה בין חלופות שונות לאיטום בכלל.

בין לקוחותינו
צרו איתנו קשר ונחזור אליכם בהקדם!