איטום שלילי תת קרקעי - איטום מרתף

ביצוע איטום שלילי משמעו ביצוע איטום פנימי של מבנה אשר לא ניתן לאטום מבחוץ וזאת עקב חוסר גישה. כלומר יהיה מדובר בביצוע איטום מבנים תת קרקעיים כמו מרתפים או מקלטים, כאלה שהדרך היחידה לאטום אותם היא פנימית. בעזרת שימוש בחומרי איטום מתקדמים אשר קיימים היום בשוק ניתן לבצע עבודות כאלו בצורה מוצלחת במיוחד ולהבטיח שעבודות האיטום ישיגו את התוצאה הרצויה.

איטום שלילי – חומרי איטום שונים לחלוטין

בעת שמדובר בביצוע איטום שלילי יהיה צורך לעשות שימוש בחומרי איטום מרתף שונים וזאת ביחס לביצוע של איטום רגיל. לפיכך יהיה מומלץ לכם לקחת זאת בחשבון ולוודא כי אתם מקבלים החלטה נכונה בעניין. כל אחד מכם שידע לעשות זאת יוכל לראות כי הדבר יאפשר לו להיות בטוח כי האיטום עצמו מבוצע בצורה מוצלחת וכך לא תצטרכו לחשוש בכל הנוגע לרמת האפקטיביות שלו. הרי יש היום חומרי איטום מרתף פנימי בשוק אשר נחשבים למאוד עמידים וחזקים ואלו יוכלו להבטיח לכם תוצאות ארוכות טווח.

פנו אל חברה מומחית של איטום מרתף

ביצוע של איטום שלילי זהו דבר שצריך להיות מומחה בו וזאת אם ישנו רצון להבטיח שהוא יבוצע בצורה מקצועית לחלוטין. לפיכך נמליץ לכל אחד מכם לקחת זאת לתשומת הלב ולוודא כי אתם פונים אך ורק אל חברת איטום אשר מתמחה בביצוע עבודות מסוג זה. כך בעצם תוכלו להיות בטוחים כי העבודה תבוצע באופן הרצוי וזאת ללא שום ספק בכלל. כמו כן, יהיה ניתן למצוא היום חברות רבות אשר יציעו לכם מענה מקצועי ומדויק בכל הנוגע לכך. רק תצטרכו לוודא כי אינכם מחכים עם הבחירה יתר על המידה. פשוט בחרו בנו, אנו נספק אתכם ובכל המובנים!

אדלר איטום – כל עבודות האיטום במקום אחד

אנו בחברת אדלר שיקום מבנים איטום נוכל לסייע לכם עם ביצוע כל עבודות האיטום! אנו מומחים בביצוע עבודות מסוגים שונים ונשמח להציע לכם ליהנות מן המומחיות הרבה שלנו בתחום. בעזרתנו תוכלו ליהנות מעבודות איטום מרתף אשר יבוצעו בצורה מוצלחת למדי וכזו אשר תספק אתכם ובמאת האחוזים. לפיכך נמליץ לכם ליצור עמנו קשר בהקדם וזאת על מנת שנוכל להתחיל לסייע לכם וכבר בזמן הקרוב. כל אחד מכם שיבחר בנו ללא ספק יהיה מרוצה לחלוטין וזאת מכיוון שאנו נעזרים בחומרי האיטום הטובים ביותר שקיימים היום בשוק. זאת בוודאות.

איטום שלילי אדלר איטום

איטום שכזה נקרא כך משום שהוא מציין פעולת איטום הפוכה. בדרך כלל איטום מתבצע מבחוץ ואיטום שלילי מתבצע מבפנים. זה קורה כאשר לא ניתן לאטום את הצד החיצוני במבנים וחללים כמו: מבנה תת קרקעי, פיר מעלית, מקלטים, מרתפים ועוד. במצב הזה לחץ המים פועל הפוך ויוצר לחץ לנתק חומרים מהתשתית שלהם ולכן איטום שלילי עושים עם חומרי איטום העמידים בלחץ מים שלילי.

חומרי האיטום המתאימים לכך הם מלטים מהירי התקשות, פוליאוריטן נוזלי בהזרקה, צמנטים הידראוליים, חומרי אטימה גבישיים,  חומרים אפוקסיים ועוד.

לחץ המים הפועל מאחורי חומרי האיטום הנ”ל הוא זה שטבע את המונח איטום שלילי. לפיכך מערכת איטום רגילה, חיצונית מכונה איטום חיובי כי לחץ המים פועל על חומרי האיטום ולא מאחוריהם.

חומרי איטום שלילי 

נהוג להשתמש לצורך איטום שלילי בחומרי אטימה הידראוליים וצמנטים לעומת חומרי איטום חיובי הכוללות חומרי אטימה על בסיס ביטומני. אלה יוצרות ממברנה ועוטפות את הקירות החיצוניים של המבנה.

במקרים רבים יש צורך לטפל במוקדים בעייתיים באמצעות מערכות איטום וחומרים מיוחדים עבור עבודות שיקום, כמו הזרקת פוליאוריטן ואפוקסי לתוך יציקות או סדקים, או החדרת חומרי אטימה גבישים לעומק יציקות ועוד. 

איטום שלילי נעשה לרוב כאשר מתגלים כשלים במערכת האיטום החיצונית של מבנים תת קרקעיים ועוד. הוא אף פעם לא יתבצע במערכת איטום חיצונית, שכן זו חייבת תמיד להתבצע מבחוץ. רק במקרים של ליקויים וחוסר יכולת לאטום את המעטפת החיצונית מתבצע איטום שלילי.

איטום זה דורש מיומנות גבוהה ובעיקר הקפדה לפרטי פרטים גם בעבודות ההכנה. כל מחדל עלול לגרום למבנה לקרוס וכיוון שאיטום שלילי מחייב פירוק וחידוש תשתיות כמו ריצוף, טיח ועוד, העלות היא בדרך כלל גבוהה והעבודה חייבת להיות מדויקת ומוקפדת בלי שום קיצורי דרך. בנוסף יש להתאים את חומרי האיטום לצרכים והבעיות במקום.

איטום מרתף – ההכנה הוא שלב חשוב מאוד

עבודות ההכנה חשובות מאוד לפני ביצוע איטום מרתף. הנחת הביצוע צריכה להיות כי המבנה צריך להיות אטום לחלוטין. עבודות ההכנה חייבות להתבצע עפ”י הוראות ביצוע כתובות ומתוכננות מראש. אין לדלג או לפסוח על שלבים בתהליך ההכנה, שכן כשלים שלהם הם הגורם העיקרי לכישלון של איטום מסוג זה. לעתים זה יהיה כשל בחיבור בין בטון חדש לישן, שימוש בחומרים לא מתאימים ועוד. 

בעבודות שיקום לבטון, יש צורך בשימוש עם חומרים מיוחדים אשר יכולים להיצמד לתשתית הקיימת ולא מתכווצים כאשר הם מתקשים. יש להשתמש בחומרי שיקום המתרחבים בעת תהליך ההתקשות, מה שמבטיח אחיזה איתנה אל התשתית. ביצוע כזה מונע סדקים, מבטיח אטימה הרמטית ויציבות וחוזק גדולים.

שלבים לפני איטום שלילי

כדי לבצע איטום שלילי, חשוב לקלף את שכבות הטיח אם קיימות, עד לחשיפת הבטון. על הקירות אסור שיהיו שרידי טיח או טיט. אם מרימים את הריצוף יש להרים גם את המילוי ואת שאריות הטיט שנדבקו לרצפה. בנוסף יש להוריד חלקי בטון רופפים אם קיימים על הרצפה והקירות עם דיסק מתאים או פטישון חשמלי. מהרצפה יש להסיר שכבות מי מלט אם נוצרו אחרי היציקה.

אם נחשפו ברזלים חלודים או סימני חלודה על הקירות מומלץ לסתת לעומקם, סביבם ומאחוריהם, וכן להסיר את כל החלודה מכל הברזלים הקיימים. מומלץ לבצע תיקוני בטון במקומות הנחוצים על הרמפה ובקירות וכן למרוח שכבה צמנטית בשיטה של רטוב על רטוב, וגם בשיקום לבטון.

הקפדה על ההוראות תבטיח איטום יציב וחזק לאורך זמן.

ראו גם: איתור נזילות מים | יועץ איטום | איתור נזילות במצלמה טרמית | מומחה איטום איטום מאגרי מים

איך מתבצע איטום שלילי ?

כשאנו שומעים את המושג איטום עולה בדמיון מיד תמונה אנשי איטום המיישמים חומרים שונים על גגות או קירות חיצוניים של מבנים. האמת היא שהשם המדויק שלפעולה שהם עושים הוא איטום חיובי. כל עבודת איטום המבוצעת על המעטפת החיצונית של במבנה נקראת איטום חיובי, ומטרתה היא למנוע חדירת מים מן החוץ אל המבנה. 

מה זה איטום שלילי?

כל אזור במבנה שאין אליו גישה מבחוץ מחייב איטום של הדפנות הפנימיים שלו, ופעולת איטום זו נקראת איטום שלילי. באופן טבעי איטום מרתף או מקלט יבוצעו בשיטת איטום שלילי אבל גם פיר מעלית וכל מבנה תת קרקעי אחר יאטם בשיטה זו. המושג איטום שלילי בעצם מכוון לכך שלחץ המים הפועל במקומות כאלה הוא לחץ שלילי. לחץ המים הפועל על חומרי איטום המיושמים על המעטפת החיצונית של המבנה נקרא לחץ חיובי כי הוא פועל על חומרי האיטום. במקרה של איטום המבוצע על הקירות הפנימיים, פועל לחץ המים מאחורי חומרי האיטום, ולכן נקרא לחץ שלילי. באיטום חיובי חומר האיטום מיושם בין המים לבין תשתיות המבנה בעוד שבמקרה של איטום שלילי המים עוברים ראשית דרך תשתית המבנה, קירות בטון למשל, ורק אחר כך מגיעים לחומרי האיטום. תופעה זו יוצרת סכנה שלחץ המים ינתק את חומרי האיטום מתשתית המבנה וייווצרו חדירות מים.

בגלל סכנה זו נדרשת מיומנות גבוהה במיוחד בעבודות איטום שלילי, וגם אופי החומרים שמשתמשים בהם שונה לחלוטין מאלה שבשימוש מערכות איטום חיובי. חומרי האיטום המתאימים שיטת איטום שלילי הם מלטים מהירי התקשות, פוליאוריטן נוזלי בהזרקה, צמנטים הידראוליים, חומרי אטימה גבישיים,  חומרים אפוקסיים ועוד, בעוד שבשיטת איטום חיובי משתמשים בחומרים על בסיס ביטומני שאחרי יישומם מייצרים מעין עטיפה חיצונית של האזור שנמרחו עליו.

איטום מרתף  

כאמור, נדרשת מיומנות גבוהה במיוחד בעבודות איטום שלילי כמו לדוגמא איטום מרתף. משימת איטום מרתף דורשת תכנון קפדני של שלבי הביצוע והצמדות מדוקדקת לתוכנית שהוגדרה. 

השלב הכי משמעותי בפרויקט איטום מרתף היא עבודת ההכנה. יש צורך לקלף מהמעטפת הפנימית של המרתף את כל הטיח, לפרק את הריצוף או כל תשתית אחרת שמהווה רצפה למרתף, לטפל בחלודה על ברזלים שנחשפו ולבצע תיקוני בטון במקרה הצורך. חשוב מאוד, בתיקוני בטון, להשתמש שמתרחבים לאחר התקשותם, דבר שיעזור לאטימה טובה יותר של הפצעים בבטון.

רק לאחר שכל דפנות המרתף נקיים באופן מוחלט משאריות של חומרים כמו טיח, בטון, חלודה וכל פסולת אחרת, ניתן לבצע את יישום חומרי האיטום בהתאם למפרט שנקבע.

בין לקוחותינו
צרו איתנו קשר ונחזור אליכם בהקדם!