איך מבצעים צילום תרמי?

בעבר, איתור הנזילות היה הליך מסורבל שכן כאשר היה חשד לנזילה באזורים שמתחת לריצוף או בתוך הקירות, היה צריך האינסטלטור "לנחש" ובעצם להשתמש בחושיו ובהיכרותו עם מקרי נזילות שונים על מנת למצוא את מקור הנזילה. לאחר שחשד במיקום מסוים כמקור הנזילה היה צריך להסיר את הריצוף או לחדור אל הקיר על מנת לאשש את חשדותיו.

למרבה השמחה בזכות טכנולוגיה מתקדמת היום ניתן לדעת בוודאות גבוהה יותר היכן יש נזילות וכשלים במבנה גם באזורים שקשה לגשת אליהם וזאת בזכות צילום תרמי.

מהו צילום תרמי?

צילום תרמי הינו צילום שמאפשר לראות הבדלי חום באזורים שונים. הצילום התרמי משמש את כוחות הביטחון למשל בשעת לילה ואת בודקי הנזילות על מנת לקלוט אזורים בהם יש הבדלי חום על מנת לזהות נזילות מבלי הצורך לפרק ולחדור אל פנים הריצוף, הקירות או הגג. בנוסף, ניתן לעשות שימוש גם במצלמות צינור.

מצלמות אלו יכולות לחדור אל פנים הצינור ולשדר תמונת מצב של פנים הצינור ולבצע גילוי נזילות כאשר מקורן בצנרת.

כיצד מתבצע הצילום התרמי בפועל?

לאחר שישנו חשד לנזילות או אפילו לאחר שיש וודאות לגבי נזילה אך לא יודעים עדיין היכן מקורה, מזמינים מומחה איטום לצורך צילום תרמי. בעזרת שימוש במכשור מתקדם, הצלם התרמי מקבל תמונת מצב של הפרשי החום באזורים השונים שבמבנה. ייתכן שאת המראה של התמונה המתקבלת כבר ראיתם בעבר כאשר הינה צבועה בצבעים אדומים וכחולים כשאלו מעידים על האזורים החמים יותר ופחות.

מתי מזמינים צילום תרמי?

במידה וישנה רטיבות בקיר ממאגרי מים לדוגמא, כדאי לבדוק היכן בדיוק מקור הנזילה על מנת למנוע מצב שבו מנחשים את המקור ומפרקים חלקים נרחבים מהקיר, דבר שיכול להעלות רות את מחיר השיפוץ או התיקון. סיבה נוספת להזמין צילום תרמי הינה כאשר חשבון המים נהיה יקר יותר וזאת ללא הצדקה בשטח של גידול בשימוש במים במבנה.

חשוב לציין שכדאי לקיים מעקב צמוד אחר חשבון המים בבית על מנת לזהות נזילות מבעוד מועד. כאשר מאתרים את הנזילות לפני שהן החלו להסב נזק לבית ניתן לחסוך בכסף רב ולמנוע מצבים לא נעימים. נזילות יכולות לגרום לכתמים בקירות, לעובש ואף להתפוררות. דברים אלו מורידים מערכו של הנכס ובמקרים בהם התפתח עובש, הדבר יוצר ריחות לא נעימים לבני הבית. כמו כן סיבה נוספת לחשד לנזילות הינה ירידה משמעותית ולא מוסברת בלחץ המים במבנה.

נזילות של מים במבנים עלולים לגרור אחריהם נזקים חמורים. אחת השיטות היעילות לאיתור מקור הנזילות הינו שימוש בצילום תרמי על מנת לאתר את הנזילות מבלי שיש צורך בחדירה פיזית ובשבירת קירות.

כיצד מתבצע איתור נזילות במצלמה תרמית?

המצלמה התרמית הינה מצלמה אשר מצלמת טמפרטורות. התמונות שמופיעות על הצג של המצלמה התרמית מורכבת מצבעים שונים אשר מצביעים על טמפרטורות שונות.

את הצילום התרמי ניתן לעשות כדי לזהות נזילות ברצפה וגם בקירות.

כאשר אנו עדים לנזילה או שאנו מעוניינים לוודא כי הבית תקין, ניתן לזהות נוכחות של מים במיקומם המדויק באמצעות מצלמה תרמית אך יש לציין כי את הפיענוח של התמונות מהמצלמה התרמית צריך לבצע רק אינסטלטור מנוסה.

אז מהם היתרונות של איתור הנזילות במצלמה תרמית?

לצילום תרמי לאיתור נזילות יש כמה יתרונות אך יש שניים עיקריים. השיטה הישנה לאיתור נזילות כללה אופן מסוים של ניחוש ולאחר מכן היה צריך האינסטלטור לשבור את הקיר במקום שהוא חשב שמקור הנזילה נמצא.

בעת שטעה האינסטלטור היה צריך לבצע חדירה נוספת אל הקיר במיקום נוסף והדבר גורר עוד עבודה והוצאות נוספות.

בניגוד לשיטה הישנה, הצילום התרמי מאפשר לזהות במדויק היכן מקור הנזילות ולקדוח את הקיר או לפרק את חיפוי הרצפה רק במיקום הנדרש.

יתרון בולט נוסף של איתור נזילות במצלמה טרמית הינו שמתאפשר לנו לבצע שלילת נזילות נוספות. בשיטה הישנה, קשה היה לדעת האם ישנה נזילה אחת או יותר מכך.

בשיטה החדשה, ניתן לאתר את כל מוקדי הנזילות על ידי צילום תרמי מפני שהמצלמה מאפשרת לנו לקבל נתונים שאינם ניתנים לראייה גם בעין המקצועית ביותר.

החשיבות שבאיתור נזילות בזמן

במידה ומצאתם בביתכם סימן לנזילות בנוכחות קטנה, מומלץ שלא תדחו את הטיפול בנושא מפני שהנזק הינו נזק מצטבר שעלול לגרום למצבים לא נעימים כלל.

בין הנזקים שרטיבות בקיר או ברצפה עשויות לגרום ניתן למצוא גם נזקים לבריאות בשל עובש שנוצר בקירות ומפיץ גם ריח לא נעים בחלל הבית.

הריח שמופץ מהעובש הינו על ידי הפצת הנבגים של הפטרייה (עובש הינו סוג של פטרייה) אשר מפיצה את הנבגים שלה שהינם לא נראים לעין האנושית.

הנזקים האסתטיים שנגרמים, בין היתר של קיר רטוב וצבע מקולף עשויים להוריד את ערך הנכס גם במידה ותרצו להשכיר אותו ובמיוחד בעבור מכירת הנכס מפני שאת נזקי הרטיבות ואת הטיפול במקור הנזילה יצטרכו לבצע רוכשי הנכס החדשים.

לדף הבית >>

ראו גם: יועץ איטוםאיטום גגותשיקום מבנים

מאמרים נוספים

אדלר איטום מבנים איתור נזילות מים
מידע מקצועי
הכן את ביתך לחורף עם איטום מרתף 

בכל שנה חודשי החורף באים אלינו כאילו בהפתעה. אנחנו ממשיכים בימי הסתיו לעשות הכול כרגיל ושוכחים שעם הגיע החורף מתחילות הבעיות הקשורות בנזילות וחדירת מים.

אדלר איטום מקלטים איתור רטיבות צילום תרמי
מידע מקצועי
עלות איטום מרתף

אחד הדברים החשובים ביותר לשמירה על שלמות מבנה הוא נושא האיטום. חדירה של מים אל תוך מבנה היא לא רק בעיה אסתטית, אלא דבר שיכול

צרו איתנו קשר ונחזור אליכם בהקדם!